زمان مطالعه: 6 دقیقه
شما برنده هستید،دختران ایران زمین

دختران فوتبالیست ایران از پنجشنبه ۳۰ دی رقابت خود را در جام‌ملت‌های آسیا آغاز می‌کند.

مریم روحی: در اولین روزهای پاییز ۱۴۰۰ دختران فوتبالیست ایران دست به کار بزرگی زدند و برای اولین بار در تاریخ مجوز حضور در دور نهایی جام ملت های آسیا را کسب کرد. این همان تیمی بود که اوایل سال به خاطر بی توجهی و انجام ندادن بازی رسمی از رنکینگ فیفا خارج شده بود و تک تک بازیکنان از روزها ناامیدی صحبت می کردند اما در ازبکستان تمام تلخی ها به شیرینی تبدیل شد.

شاگردان مریم ایراندوست در اولین مسابقه خود در انتخابی جام ملت های آسیا با ۵ گل بنگلادش را در هم کوبید و در دیدار دوم نیز به تساوی صفر صفر با اردن رسید. درخشش زهره کودایی در ضربات پنالتی سبب شد ایران ۴ بر ۲ پیروز شود و سوم مهر ۱۴۰۰ روز تاریخ سازی دختران ایرانی نام بگیرد.

شما برنده هستید،دختران ایران زمین

اولین تجربه زنان ایران در هند

دور نهایی جام ملت های آسیا از ۳۰ دی تا ۱۷ بهمن در هند برگزار می شود. شهرهای بمبئی، پونا و بمبئی نو میزبانی ۱۲ تیم حاضر درمسابقات است. تیم هایی که در رده اول تا پنجم قرار بگیرند راهی جام جهانی می شوند و ۲ تیم دیگر هم به پلی آف می رسند.

تیم ملی فوتبال ایران در حال حاضر رتبه دو رقمی را در رنکینگ آسیا دارد و در جایگاه ۱۴ قرار گرفته است. رتبه ۷۰ جهان نیز در اختیار تیم ملی فوتبال زنان است. مریم ایراندوست سرمربی تیم ملی فوتبال ایران زهره کودایی، مریم یکتایی، عارفه سیدکاظمی، فاطمه آمنه، هادیه کر، ملیکا متولی، غزاله بنی طالبی، بهناز طاهرخانی، زهره جلالی، فاطمه عادلی، زهرا سربالی، سارا ظهرابی نیا، سمانه چاهکندی، یاسمن فرمانی، الهام فرهمند، زهرا معصومی، ملیکا محمدی، مرضیه نیکخواه، ثنا صادقی، افسانه چترنور، سارا قمی، نگین زندی، هاجر دباغی برای این مسابقات به تیم ملی دعوت کرده است.

ایران تنها تیمی است که اولین حضورش را در این دوره تجربه می کند.

شما برنده هستید،دختران ایران زمین

به فکر کسب سهمیه باشیم یانه؟!

در نگاه اول اختصاص ۵ سهمیه جام جهانی به ۱۲ تیم حاضر شانس خوبی را به ایران می دهد تا بتوند به تاریخ سازی خود ادامه داده و در مهم ترین مسابقه بین المللی فوتبال زنان حاضر شود اما اگر قرار باشد واقع بینانه به این موضوع نگاه کنیم متوجه می شویم که ایران فاصله زیادی با تیم های حاضر در این مسابقات دارد و در نظر گرفتن صعود به جام جهانی به عنوان یک هدف هنوز زود است. دختران مریم ایراندوست با صعود به جام ملتهای آسیا کار بزرگی کردند و نباید با بالابردن توقعات و رویاپردازی فشار زیادی به تیم وارد کرد.

فوتبال زنان ایران هنوز مشکلات زیادی دارد و دختران در داخل ایران با کاستی های زیادی رو به رو هستند و نمی توان انتظار داشت در چنین شرایطی ایران در بالاترین سطح مسابقات حاضر باشد.

شما برنده هستید،دختران ایران زمین

حمایت بی سابقه از دختران فوتبالیست

هرروز می توان از فدراسیون عزیزی خادم انتقاد کرد و نسبت به بعضی اقدامات عجیب آن ها خرده گرفت اما برگزاری مراسم بدرقه قابل قبول و فراهم کردن امکانات برای تیم ملی فوتبال زنان اقدامی بود که نمی توان به راحتی از آن گذشت.

اسکوچیچ سرمربی تیم ملی فوتبال مردان نیز به حمایت از دختران ایرانی پرداخت و گفت: اگر فکر می‌کنید ‌ که من کم‌تر از اسطورهای فوتبال ایران احساساتی هستم و احساساتی می‌شوم، اشتباه می‌کنید. بابت کاری که کردید افتخار می‌کنم چون برای اولین‌بار در فوتبال ایران بود. زمین تمرین‌تان به جایی که من کار می‌کنم نزدیک بود و می‌دیدم که با چه روحیه‌ای تمرین می‌کردین. گاهی وقت‌ها حسودی می‌کردم چون انرژی تمرین شما بی‌نظیر بود.

همین رفتارها باعث خوشحالی و ایجاد انگیزه در مریم ایراندوست و شاگردانش شده و آن ها از این اتفاقات ابراز خرسندی کردند.

شما برنده هستید،دختران ایران زمین

آشنایی با حریفان ایران

تیم ملی فوتبال زنان ایران در گروه A مسابقات با هند میزبان، چین و چین تایپه هم گروه است.

چین

یکی از قدرتمندترین تیم های مسابقات چین است؛ تیمی که در ۱۴ دوره رقابت ها حاضر بوده. چینی ها با هشت قهرمانی پرافتخارترین تیم رقابت ها هستند. آن ها ۲ نایب قهرمانی و ۳ رده سوم را هم در کارنامه دارند.

شاگردان شوی چینگشیا هم اکنون در رده پنجم آسیا و نوزدهم جهان هستند.

ترکیب چین: ژو یو، زو هوان، ژائو لینا، ما جون، ژانگ شین، وانگ شانشان، ژانگ لینیان، لی منگوئن ، وانگ ژیائوسوئه، لی جیایو، وانگ شوانگ، یائو وی، وو چنگشو، یائو لینگ وی، تانگ جیالی، شیائو یویی، لی یینگ، گائو چن، وانگ یانون، ژانگ روی، یانگ لینا، لو جیاهوی، لیو یانکیو.

چین تایپه

تیم هشتم آسیا در رده ۳۹ جهان قرار دارد. شاگردان ایچیگو از شانس های صعود این گروه هستند که ایران در آخرین مسابقه خود باید به مصاف آن ها بروند. این تیم هم به مانند چین سابقه قهرمانی در این رقابت ها را دارد و سه بار فاتح جام شده است. چین تایپه ۱۳ دوره در این مسابقات حاضر بوده است.

ترکیب چین تایپه: تسای مینگ جونگ، لیائو ون چی، چنگ سو-یو، وانگ یو تینگ، لای وی جو، پان شین یو ، پان ین هسین، سو سین یون، چانگ سو-هسین، چانگ تزو-نو، چانگ چی لان، ژو لی پینگ، وانگ هسیانگ هوئی، هسو یی یون، وو کا چینگ، تینگ چی، چن یینگ –هویی، تینگ چیا یینگ، لین هسین هوی، چن ین پینگ، لی هسیو چین، لای لی چین، سو یو هسوان.

هند

میزبان بازی ها با دنربی سوئدی روی نیمکت پای به مسابقات می گذارد. هندی ها ۸ دوره در رقابت ها حاضر بودند و دو عنوان نایب قهرمانی در کارنامه دارند.

این تیم در حال حاضر در رده یازدهم جهان و ۵۵ جهان هستند.

آدیتی چاوهان، میبام لینتوینگامبی دوی، سومیا نارایاناسامی،دالیما چیبر، نگانگبام سویتی دیوی، ریتو رانی ، لویتونگبام آشالاتا دیوی، مانیسا پانا، همام شیلکی دوی، سانجو، یومنام کامالا دو، آنجو تامانگ، کارتیکا آنگاموتو ، نونگمیتهم راتانبالا دوی، نائورم پریانگکا دوی، ایندوماتی کاتیرسان، گریس دانگمی ، مانیشا، پیرای ژاکسا، رنو، سوماتی کوماری، ساندیا رانگاناتان، ماریاممال بالاموروگان اعضای تیم میزبان را تشکیل می دهند.

پاداش یک میلیونی دلاری در انتظار قهرمان

با اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا تیم قهرمان این دوره از رقابت ها یک میلیون دلار جایزه می گیرد. تیم های دوم و سوم نیز ۵۰۰ و ۱۵۰ هزار دلار به دست می آورند.

با توجه به خبرهای منتشر شده به نظر می رسد مرحله گروهی این بازی ها VAR ندارد و از یک چهارم نهایی از این تکنولوژی استفاده می شود.

شما برنده هستید،دختران ایران زمین

تاریخچه جام ملت های آسیا

تاکنون ۱۹ دوره از جام ملت های زنان آسیا برگزار شده و چینی ها با ۸ قهرمانی پرافتخارترین تیم قاره هستند؛ آن ها سابقه ۷ قهرمانی پیاپی را داند که از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۹ به دست آمد. اولین دوره این رقابت ها سال ۱۹۷۵ در هنگ کنگ برگزار و نیوزلند قهرمان شد! در دو دوره قبلی (۲۰۱۴-۲۰۱۸) فینال رقابت های میان ژاپن و استرالیا برگزار شد که در هر دو دوره ژاپن با یک گل پیروز و قهرمان شد.

ژاپن و تایلند با ۱۷ دوره حضور با سابقه ترین تیم ها هستند و چین با ۱۵ حضور در رده بعدی است.

این رقابت ها به دلیل اینکه حکم انتخابی جام جهانی را دارد برای تیم های آسیا دارای اهمیت است.

برنامه بازی‌های تیم ملی فوتبال زنان

هند – ایران؛ پنجشنبه ۳۰ دی ساعت ۱۷:۳۰ – ورزشگاه دی وای پاتیل شهر ناوی مومبای

ایران – چین؛ یکشنبه ۳ بهمن؛ ساعت ۱۳:۳۰ – ورزشگاه مومبای شهر بمبئی

چین تایپه – ایران ؛ چهارشنبه ۶ بهمن؛ ساعت ۱۷:۳۰ – ورزشگاه دی وای پاتیل شهر ناوی مومبای

شما برنده هستید،دختران ایران زمین

گروه بندی کامل رقابت ها

گروه A

هند، ایران، چین، چین تایپه

گروه B

استرالیا، تایلند، فیلیپین، اندونزی

گروه C

ژاپن، کره جنوبی، ویتنام، میانمار

شما برنده هستید،دختران ایران زمین

بیشتر بخوانید:

فرگوسن سرمربی اورتون شد

سعید دقیقی: علم ریاضیات 18 کرونایی استقلال را برنمی‌تابد

آزمون باید تا پایان دوران فوتبالش در زنیت بماند

41 253

توسط admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.